Özbekistan Sağlık Bakanlığı’ndan 300 milyon dolarlık tıp merkezi

Özbekistan, Semerkant’ta 300 milyon dolarlık tıp merkezi için Japonya ve Türkiye ile işbirliği yapıyor. Bu projeyle ilgili Özbekistan’da Japon ve Türk heyetleriyle bir toplantı gerçekleştirildi.

Toplantıya Sağlık Bakan Vekili Asilbek Hudayarov, Japon Sojitz şirketinin CEO’su Masayoshi Fujimoto, Japonya Uluslararası İşbirliği Bankası (JBIC) Başkanı Tadashi Maeda ve Rönesans International’ın Genel Müdürü Kaan Kemal Ekermen katıldı.

Özbekistan Sağlık Bakanlığı basın servisinden yapılan açıklamaya göre toplantı, Bakan Yardımcısı F. Toshpulatov başkanlığındaki bir heyetin bu yıl 17-21 Haziran tarihleri arasında Japonya’ya gerçekleştirdiği ziyaret sırasında varılan anlaşmaların mantıklı bir devamı niteliğinde.

Diyalog sırasında, Japonya ve Türkiye ile sağlık kurumlarının modern ekipmanlarla donatılması, dijital teknolojilerin tanıtılması ve personel eğitimi alanında çeşitli projelerin yürütüldüğü kaydedildi.

Açıklamada, Japonya ve Türkiye’nin tecrübesine de değinilerek, “Bu ülkelerdeki çeşitli tıp üniversiteleriyle işbirliği kurulmuş olup, geleceğin tıp uzmanları ortak eğitim programlarıyla birlikte yetiştirilmektedir. Ayrıca bu ülkelerden prestijli şirketlerle yatırımlar, kamu-özel sektör ortaklıkları ve hibe projeleri üzerinde çalışmalar devam etmektedir” denildi.

800 YATAKLI MULTİDİSİPLİNER TIP MERKEZİ KURULACAK

Toplantıda Sağlık Bakanlığı, Japon Sojitz şirketi ve Rönesans şirketi arasında bir Mutabakat Zaptı imzalandı.

Belgeye göre Semerkant bölgesi sakinlerine yönelik sağlık hizmetlerinin iyileştirilmesi için 300 milyon dolar değerinde bir proje hayata geçirilecek. Proje kapsamında Semerkant’ta kamu-özel sektör ortaklığına dayalı 800 yataklı multidisipliner bir tıp merkezi kurulacak. Bu kliniğin inşaatına 2025 yılında başlanması planlanıyor.

Taraflar ayrıca projenin bir parçası olarak bu klinikte ortak sağlık personeli eğitimi verilmesi konusunda da anlaştı.

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir